Rozmowy o ŻYCIU PEŁNĄ PIERSIĄ: wywiad z Ewą Sobieraj

pod redakcją Karoliny Bober z Fundacji „Pełną Piersią”

Tematyka mastektomii oraz rekonstrukcji piersi w Polsce jest jeszcze trochę tematem tabu, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że mają szansę na przywrócenie swojego ciała do życia „pełną piersią”. Rozpoczynamy tym samym, cykl wywiadów, aby pokazać Wam, jak wygląda życie po mastektomii z rekonstrukcją piersi u kobiet, które zdecydowały się podjąć tą ważną w ich życiu decyzję. Liczymy, że te odważne Panie odpowiedzą na większość nurtujących pytań odnośnie wspomnianej wyżej tematyki.

Moją pierwszą rozmówczynią jest Ewa Sobieraj, świadoma nosicielka uszkodzonego genu BRCA1, czyli kobieta o zwiększonym prawdopodobieństwie zachorowania na raka sutka oraz raka jajnika. Ewa zachorowała na nowotwór piersi i bez chwili wahania zdecydowała się na obustronną amputację oraz rekonstrukcję piersi. Na dzień dzisiejszy jest już po operacji i zgodziła się odpowiedzieć na kilka moich pytań. Szczegóły naszej rozmowy poniżej.

Karolina Bober:  Witaj, dziękuję, że zgodziłaś się poświęcić nam chwilę.

Ewa Sobieraj: – to ja bardzo dziękuję za zaproszenie. Cieszę się, że mogę przedstawić część swojej historii. Jeżeli w jakikolwiek sposób wpłynie to na czyny niezdecydowanych na operację kobiet to już możemy uznać to za sukces.

K.B.: Skąd dowiedziałaś o możliwości operacji rekonstrukcji piersi?

E.S.: – wiedziałam, że istnieje możliwość rekonstrukcji piersi jeszcze przed chorobą, zawsze starałam się być świadomą pacjentką. W mojej rodzinie tematyka nowotworów piersi nie była obca. Moja mama oraz starsza siostra przegrały tę walkę, a ja postanowiłam za wszelką cenę przezwyciężyć moje przeznaczenie. Kiedy dowiedziałam się, że mam nowotwór piersi oraz, że istnieje  możliwość mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją, wiedziałam, że jest to jedyne korzystne dla mnie rozwiązanie. Zdecydowałam się na profilaktyczną mastektomię z rekonstrukcją również drugiej zdrowej piersi.

K.B.: Czy w takim razie wiedziałaś już wcześniej o możliwości mastektomii z jednoczesna rekonstrukcją zdrowych piersi?

E.S.: – tak wiedziałam, byłam świadoma. Jestem nosicielką BRCA1 i obciążenie genetyczne, motywowało mnie do szukania aktualnej wiedzy na ten temat oraz do częstszych kontroli medycznych. Tak jak powiedziałam, byłam świadoma, że kiedyś będę musiała podjąć tę decyzję, często o tym myślałam, w związku z czym sama rozmowa z lekarzem nie była dla mnie tak dużym zaskoczeniem.

K.B.: A jaka była reakcja rodziny na to, że chcesz oraz,  że poddasz się operacji?

E.S.: – rodzina od samego początku wspierała mnie bardzo, i mimo, iż ciężko jest przekazać wiadomość o chorobie, to wiedziałam, że muszę mówić im o wszystkich decyzjach jakie podjęłam na temat swojego zdrowia i naszej przyszłości. Na co dzień jestem osobą energiczną i hardą, mam wspaniałą rodzinę oraz wielu przyjaciół na których zawsze mogę liczyć. Uważam, że to idealny fundament do komfortowego leczenia.

K.B.: A jak wspominasz pobyt w szpitalu?

E.S.: – Jak wiemy,  pobyt w szpitalu jest w tej sytuacji obowiązkowy, powiem ci z ręką na sercu, że zabezpieczenie medyczne, przeciwbólowe jak i sam personel nie pozwolił mi na to, abym cierpiała. Miałam na miejscu bezpłatną, codzienną opieką psychologiczną. To naprawdę dobre wsparcie do osiągnięcia równowagi, spokoju i wyciszenia dla ciała i umysłu. Naprawdę obdarzona byłam wyjątkową opieką lekarską i wiem, że nie jestem wyjątkiem w tej kwestii.

K.B:. A jak jest dzisiaj, minął już rok od operacji, czy czujesz się pełnowartościową kobietą?

E.S.: – Jak najbardziej tak! Odetchnęłam Pełną Piersią <śmiech> Czuję się już bezpieczniej, a latem założyłam nawet sukienkę bez stanika. To dla mnie nowy rozdział i przyznam się, że naprawdę nie mam się czego wstydzić. <śmiech>

K.B.:  Niedawno wróciłaś do pracy. Jaka była reakcja Twojego otoczenia na chorobę?

E.S.: – W pracy większość współpracowników wiedziała o mojej możliwości zachorowania na nowotwór piersi, nigdy tego nie ukrywałam, wręcz namawiałam znajome do częstszych kontroli piersi. Większość osób z pracy dzwoniła do mnie prawie codziennie, odwiedzano mnie w domu i naprawdę czułam bardzo duże wsparcie. Nie będę ukrywać, bo warto o tym mówić, istnieje też grupa ludzi, którzy nie potrafią, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że najnormalniej oni chyba się boją zapytać chorą na nowotwór „jak się czuje, o codzienny dzień.. czasami są to ludzie z rodziny, czasami nawet przyjaciele.. rozumiem to i nie mam żalu. Każdy opanował inaczej swoje emocje, każdy jest inny.

K.B: Wróćmy jeszcze na chwilę do pracy, opowiedz o reakcjach ludzi…

E.S.: – Wiesz, jak już wróciłam do pracy, oprócz gratulacji, przyszedł taki moment, że bałam się wyjść na hol główny (śmieje się), to jest ten moment, kiedy wiesz, że będziesz żyła, że pozbyłaś się tego wstrętnego robala, bo tak wyobrażam sobie raka.. ludzie to czują i wtedy każdy wreszcie znajduje w sobie odwagę aby zapytać „co słychać?”,  w większości przypadków były to łzy szczęścia i gratulacje wygrania tej walki. To są momenty, w których dumnie oddycham moją Pełną Piersią.

K.B.: Co w takim razie operacja zmieniła w Twoim życiu?

E.S.: – Poczułam się lżej. Operacja pozwoliła mi pozbyć się dalszego rozwoju choroby piersi. Czuję się bezpieczniej, aczkolwiek nadal badam się i kontroluję moje zdrowie.

K.B.: Wiem, że uczestniczysz w zajęciach ruchowych, ciężko było wrócić? Myślisz, że po mastektomii bez rekonstrukcji byłoby szybciej i łatwiej wrócić do codziennych obowiązków i zajęć dodatkowych?

E.S.: – uważam, że po mastektomii z rekonstrukcją jest większy komfort życia oraz powrotu do zdrowia. Według mnie od strony psychicznej jak i fizycznej. Nie widzisz braku piersi, nie martwisz się dyskomfortem jaki daje proteza. Dodatkowo dochodzą jeszcze kwestie eksponowania swojego ciała, zaczynając od domowych pieleszy <śmiech>, kończąc na pracy, gdzie w moim przypadku,  przebieram się w szatni razem z innym personelem. Nie wyobrażam sobie w tej chwili podjęcia innej decyzji bądź zrezygnowania z możliwości rekonstrukcji.

K.B.: Czyli nadal czujesz się 100% kobietą?

E.S.:  oczywiście! Mam piękne piersi, łatwiej mi kupić biustonosz, czekam jeszcze jak odrosną mi włosy po chemioterapii i wtedy będę prawdziwą super laską (śmiech).

K.B.: Dziękuję, to chyba najlepsze zdanie podsumowujące naszą dzisiejszą rozmowę. Bardzo miło było wysłuchać Twoją historię.

E.S.: również dziękuję. Widzimy się w październiku na BRA DAY 2015.